Gözünüzden yaş, ağzınızdan alev çıkabilir! Dünyanın en acı 10 biberi!

Bu acı biberlere belki de dilinizi sadece bir kez acıcık değdirmeniz bir ömür unutulmayacak bir acıyı size tattırabilir. Şu ana kadar acı üzerine girdiğiniz en büyük iddiaları bile geride bırakacak kadar kuvvetli acı biberleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bu acıların tadına bakar bakmaz ağzınızdan adeta alevler çıkarken, gözlerinizden akan yaşlara engel olamayabilirsiniz. Hatta çok dikkatli olun, çünkü hassas bir mideyi hastanelik bile yapabilir.

Acı biberlerin acılık ölçüsü SHU olarak anılan Scoville acılık sabiti ile ölçülüyor ve ülkemizde tükettiğimiz acı biberlerin SHU’su ortalama olarak 10.000 SHU. Bu listedeki biberler de acılık sabitlerine göre alçaktan yükseğe doğru sıralı. Kısacası dünyanın en acı biberi listenin sonunda sizi bekliyor.

  1. Red Savina Habanero

Bu biber, aşırı yoğun tadıyla biliniyor ve 500.000 SHU ile dünyanın en acı biberleri arasına 10. sıradan giriş yapıyor. Kendisi, bizim alışık olduğumuz acı biberlerden yaklaşık 50 kat daha acı, öyle düşünün.

  1. 7 Pot Red

1.000.000 SHU ile çıtayı bir anda iki katına çıkana bu acı biberin namı öyle büyük ki denemek epey bir cesaret istiyor.

  1. Bhut Jolokia

Sosyal medyada üzerine en çok iddialar yapılıp paylaşılan, yenip yenemeyeceği hep bir merak konusu olan bhut jolokia “hayalet biberi” olarak da anılıyor. SHU’su ise 1.001.304.

  1. Barrackpore

7 Pot Red ile aynı ailenin üyesi olan Barrackpore, 1.300.000 SHU acılığa sahip. Yani ülkemizdekilerden en az 130 kat daha acı.

  1. Naga Viper

Tamı tamına 1.349.000 SHU’ya sahip olan Naga Viper,dünyada çok çok az bulunan biberlerden.

  1. Trinidad Scorpion Butch T

Bu biber, 2011 yılında Guiness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en acı biberi olarak girmişti, ancak zaman geçtikçe ondan daha yüksek SHU’lı biberler olduğu ortaya çıktı. Yine de bu bierin acılık ölçüsü de yabana atılır gibi değil tabii: 1.463.700.

  1. 7 Pot Primo

Oldukça garip şekliyle dikkat çeken bu biber, 1,469,000 SHU’ya sahip.

  1. 7 Pot Douglah

Ancak kurutulmuş ya da toz hali çok az miktarda olacak şekilde kullanılabilen bu biberin sahip olduğu SHU 1.853.936.

  1. Trinidad Moruga Scorpion

2.009.231’lik SHU’ya sahip olan bu biber, sadece dilinizin değmesiyle bile sizi hastaneye koşar adım götürebilir.

  1. Carolina Reaper

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre şu anda dünya üzerindeki en acı biber, tamı tamına 2.200.000’lük SHU’ya sahip olan Carolina Reaper. Ülkemizdeki biberlerden 220 kat daha acı olan bu biberi aklınızdan çıkarmayın, değil yemek, onun olduğu sofraya bile oturmayın, yanarsınız.

1 reply

Trackbacks & Pingbacks

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.